شرکت نقشه برداری نوین نقش

نقشه برداری هوایی نوین نقش

شرکت نقشه برداری نوین نقش

نکاتی که پیش از پرواز باید بدانید

آگاهی از قوانین

قوانین پیرامون پهپاد دائما تغییر می‌کنند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید پیش از پرواز با پهپاد انجام دهید آگاهی از این قوانین است. به‌طور مثال خانه‌ی شما نزدیک پایگاه نظامی است؟ آیا می‌توانید پهپاد را در نزدیکی خیابان به پرواز درآورید؟ و چندین سوال دیگر که با اطمینان از پاسخ آن‌ها، می‌توانید با آرامش بیشتری کار خود را انجام دهید.

انتخاب موقعیت مکانی درست

شما نمی‌توانید پهپادتان را در آشپزخانه به پرواز دربیاورید. پس در محیط آزاد، به مکانی باید بروید که افق دیدتان خوب باشد. بعد از پرواز پهپاد، نباید آن‌قدر دور شود که با دوربین دوچشمی هم قابل‌مشاهده نباشد. به همین دلیل همیشه سعی کنید پهپاد شما در افق دیدتان قابل رویت باشد.

برچسب زدن بر پهپاد

سعی کنید بر پهپادتان برچسبی شامل شماره تلفن و اسم خودتان بزنید. چون هرلحظه امکان دارد به دلیل باد یا موانع کنترل پهپاد از دست خارج شود. با چنین کاری حداقل کمی تا قسمتی امید دارید یابنده‌ی آن با شما تماس بگیرد.

آگاهی از وضعیت آب‌وهوا

بی‌دلیل نیست که اکثر فیلم‌های هوایی در آب‌وهوای آفتابی فیلم‌برداری شده‌اند. شما نمی‌توانید پهپادی را در هوای بارانی به پرواز دربیاورید، چون بالاخره یک وسیله الکترونیکی است. در هوای آفتابی کارتان راحت‌تر و کنترلتان بیشتر است. بیشتر پهپادها در چنین شرایطی و تا سرعت باد ۴۵ کیلومتر در ساعت می‌توانند به‌راحتی به پرواز دربیایند.

شارژ دستگاه کنترل

با تمام توجهی که صرف پهپاد می‌شود، گاهی اوقات یادمان می‌رود که حواسمان به دستگاه کنترل هم باشد. اگر در حین پرواز باتری کنترلر تمام شود، پهپاد به پرواز خود ادامه داده تا شارژش تمام شود و سقوط کند. البته این بدترین سناریو ممکن برای پهپادهای ارزان‌قیمت است. به خاطر همین پیش از پرواز همیشه باتری قلمی اضافه به همراه داشته باشید یا آن دستگاه را به‌صورت کامل شارژ کنید.

مراقب زمان باشید

باوجود پیشرفت اساسی پهپادها، اما همچنان ازنظر باتری چندان قوی نیستند. به‌طور میانگین پهپادها با هر بار شارژ می‌توانند حدود ۲۰ دقیقه پرواز کنند. با توجه به این نکته، همیشه حواستان به زمان پرواز باشد. افراد حرفه‌ای همیشه چندین باتری همراه خود دارند تا در زمان اتمام شارژ، به‌سرعت آن را تعویض کنند.

دوربین را آزمایش کنید

حتما قبل از پرواز از سالم و روشن بودن دوربین اطمینان پیدا کنید. البته پهپادهای حرفه‌ای امکان پخش زنده را بر موبایل یا تبلت شما دارند، اما برای ضبط فیلم، مطمئن شوید که کارت حافظه سالم و البته خالی باشد.

مقدمات کنترل پهپاد

Drones3

در اینجا قصد داریم به‌صورت خلاصه نکاتی را برای کنترل بهتر پهپادها مطرح کنیم.

کنترل به‌صورت شناور

وقتی پهپاد به نزدیکی زمین رسید، آن را ۱٫۵ متر به سمت بالا برده و سعی کنید آن را به‌صورت ثابت نگه‌دارید. شاید برای مدتی از پس آن برنیایید اما مهارت در این تکنیک باعث می‌شود بتوانید تصاویر باکیفیت و بدون لرزشی ثبت کنید.

گاهی سقوط کنید

چه بخواهید، چه نخواهید بالاخره این اتفاق می‌افتد. پس بهتر است از ارتفاع کم تمرین سقوط انجام دهید. البته این تمرین بیشتر برای هلیکوپترهای سوختی است. این‌طور می‌توانید در هنگام سقوط به‌سرعت مسیر سوخت را قطع کرده تا هلیکوپتر شما آسیب کمتری ببیند. این تمرین آن‌قدر مهم است که حتی خلبان‌های هلیکوپترهای اصلی هم آن را انجام می‌دهند.

باد را شکست دهید

باد همیشه برنده است، پس باید سعی کنید با آن کنار بیایید. تندبادها عمدتا از یک مسیر مشخص آغاز می‌شوند. برای همین زمانی که احساس می‌کنید کنترل از دستتان در حال خارج شدن است، سعی کنید آن را در سمت مخالف باد حرکت دهید تا فاصله پهپاد از شما بیشتر نشود. البته در نظر داشته باشید در این موارد بهترین گزینه این است که به‌سرعت پهپاد را فرود آورید.

تجهیزات خود را بشناسید

نحوه کنترل پهپاد به‌صورت صفر و صد نبوده و کاملا نسبی است. به‌طور مثال اگر پهپاد شما قابلیت تنظیم ارتفاع خودکار و سرعت داشته باشد، کار شما به‌شدت آسان می‌شود. با استفاده از این ویژگی می‌توانید با آسودگی خاطر پروازتان را انجام دهید. به همین دلیل تمام مزایا و معایب تجهیزات خودتان را به‌خوبی بشناسید.

پهپاد برای فیلم‌برداری و عکس‌برداری

Drones4

پهپادها با پیشرفت فوق‌العاده‌ای که دارند، کار را برای خریدشان سخت‌تر کرده‌اند. کسی دوست ندارد پول زیادی را صرف محصولی کند که مدتی بعد کاملا قدیمی و بدون استفاده بماند. به همین خاطر، پهپادی را انتخاب کنید که ویژگی‌های مناسب کار شما را داشته باشد و بتوانید به‌راحتی ازنظر دوربین آن را ارتقا دهید. پهپادهای فانتوم (Phantom) از کمپانی DJI از این لحاظ بسیار مناسب هستند. آن‌ها از دوربین‌های GoPro به‌خوبی پشتیبانی می‌کنند و خوشبختانه تمام دوربین‌های این شرکت اندازه یکسانی دارند. این‌گونه هیچ مشکلی برای ارتقا دوربین پهپاد نخواهید داشت.

از لحاظ فیلم‌برداری، مهم‌ترین نکته این است که به پهپاد به چشم وسیله پرنده نگاه نکنید بلکه تمرکزتان را فقط بر فیلم‌برداری قرار دهید. با تمرین این روش، می‌توانید به‌راحتی فیلم‌برداری‌ هوایی انجام داده و زوایا و مهارت خودتان را به رخ بکشید. بعد از مهارت در فیلم‌برداری، می‌توانید ترکیب‌بندی‌ موردنظرتان را ببندید تا فقط با فشردن یک دکمه، از منظره عکس بگیرید.

وقتی‌که در حال فیلم‌برداری نیستید، سعی کنید به نماهای هوایی در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیون دقت کنید. سپس تلاش کنید با مهندسی معکوس آن نماها، بتوانید آن را فیلم‌برداری کنید. فیلم‌برداری با پهپاد تا حد زیادی اعتیادآور است، برای همین آمادگی موقعیت‌هایی را داشته باشید که دوستان و آشنایان از دست شما عاصی بشوند.

در آخر باید گفت که با اولین فیلم‌برداری راضی نشوید. سعی کنید از هر نمای موردنظرتان چندین بار فیلم‌برداری کنید تا در تدوین دستتان باز باشد.

پهپاد برای اورژانس

Drones5

باوجود این‌که در چند سال اخیر استفاده از پهپادها عمدتا در مصارف نظامی بوده است، اما مدتی است که از این تجهیزات برای موقعیت‌های اورژانسی هم استفاده می‌شود.

به‌طور مثال در بعضی از ایستگاه‌های آتش‌نشانی، از پهپادها برای بررسی گستردگی آتش و حتی یافتن افراد گمشده در حوادث طبیعی استفاده می‌کنند. کارهایی که پیش‌ازاین بسیار خطرناک و البته وقت‌گیر بودند. در جست‌وجوی افراد گمشده، به‌خصوص در مناطق صعب‌العبور و کوه‌ها، پلیس هم در مناطق مختلف جهان به کرات از این پهپادها استفاده می‌کند.

اخیرا پهپادی ساخته‌شده که کارکرد آمبولانس، البته به‌صورت محدود را دارد. این پهپاد که برای شوک برقی تولیدشده، بعد از دریافت گزارش می‌تواند در عرض چند دقیقه به فرد دچار سکته قلبی برسد تا یکی از اطرافیان با استفاده از این وسیله به آن نفر شوک برقی وارد کند. انتظار می‌رود از چنین پهپادهایی در آینده‌ای نزدیک برای ارسال سریع داروها استفاده شود. البته چنین طرح‌های بلندپروازانه‌ای هرروز بیشتر دیده می‌شوند و دیر یا زود شاهد عملکرد آن‌ها به‌صورت گسترده خواهیم بود.

حمل کالا با پهپاد

Drones6

همان‌طور که پهپادها روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شدند، شرکت‌های آینده‌نگر تصمیم گرفتند از این تکنولوژی برای حمل‌ کالا استفاده کنند. در حال حاضر، بسیاری از کمپانی‌های فروش تصمیم دارند بیش‌ازپیش برای حمل کالاهای کوچکشان از چنین فناوری بهره ببرند. با چنین کاری نه‌تنها به محیط‌زیست آسیب کمتری می‌رسد، بلکه ازلحاظ هزینه‌ها و زمان تحویل هم بسیار باصرفه خواهد بود. البته به دلیل ظرفیت باتری‌های امروزی، مسافت حمل این کالاها آن‌چنان نمی‌تواند زیاد باشد، ولی شرکت‌ها امیدوارند با پیشرفت پی‌درپی درزمینه‌ی فناوری، بتوانند مسافت‌های بیشتری را برای حمل کالا از طریق پهپاد زیر پوشش خود قرار بدهند. هم‌اکنون شرکت آمازون (Amazon) بر پهپادهای خود به نام PrimeAir کار می‌کند که بتوانند محصولات کوچکشان را در کمتر از ۳۰ دقیقه به دست خریدار برسانند. شرکت DHL هم از در حال کار بر فناوری مشابهی به نام parcelcopter در اروپا است.

آینده‌ی پهپادها

Drones7

هم‌اکنون به نقطه‌ای رسیده‌ایم که پهپادها ارزان شده، در دسترس قرارگرفته‌اند و توانایی‌های زیادی پیداکرده‌اند. باوجوداین پیشرفت‌ها، هم‌اکنون مخترعان زیادی تمرکزشان را بر طراحی و ساخت پهپادهای هوشمند گذاشته‌اند. پهپادهایی که بتوانند به‌صورت خودکار مسیرهای پیچیده‌ای را طی کنند.

در سال ۲۰۱۶، پهپادهایی که می‌توانستند شما را تعقیب کنند روزبه‌روز بیشتر شدند. فقط کافی بود یک ابزار ردیابی بر خود داشته باشید تا پهپاد با سرعتی متناسب با سرعت حرکتتان شما را دنبال کند. این پهپادها که قابلیت تشخیص موانع را هم دارند، برای فیلم‌برداری از ورزش‌های هیجان‌انگیز بسیار پرطرفدار شده‌اند. البته برای کسانی که اهل این‌گونه ورزش‌ها نیستند پهپادهای کوچک‌تر و ارزان‌تری در بازار وجود دارد که کم‌وبیش چنین کاری انجام می‌دهند.

البته آینده‌ی پهپادها تنها برای مصارف صلح‌آمیز نیست. به‌غیراز مصارف نظامی که خود مبحثی جداگانه است، اخیرا یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدن در آفریقای جنوبی به خرید ۲۵ پهپاد بزرگ اقدام کرده است. این پهپادها که شامل مخزنی از اسپری فلفل و توپ‌های پینت بال هستند، برای کنترل شورش‌های بالقوه کارکنان معدن طراحی‌شده است. با توپ‌های پینت بال هم تظاهرکنندگان برای دستگیری از طرف پلیس مشخص می‌شوند.

همان‌طور که دولت‌ها از تکنولوژی پهپادها استفاده می‌کنند، قاچاقچی‌ها و تروریست‌ها هم از امکانات آن بی‌بهره نیستند. اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا اعلام کرده است که هرساله بیش از ۱۵۰ محموله مواد مخدر از مکزیک با استفاده از پهپادها وارد خاک آمریکا می‌شود. طبق گزارش‌های پلیس بریتانیا، تعدادی از سارقان پیش از سرقت، با استفاده از پهپادها به بررسی خانه‌ی هدف می‌پردازند. به دلیل همین نگرانی‌ها هم‌اکنون شرکت‌هایی به وجود آمده‌اند که پهپادهایی را برای گرفتن پهپادهای دیگر می‌سازند.

در حال حاضر تمرکز بسیاری از محققان بر ارتباط پهپادها با یکدیگر متمرکزشده است. آن‌ها قصد دارند پهپادهایی را بسازند که با همکاری با یکدیگر بتوانند محموله‌های سنگین‌وزنی را جابجا کنند. این پهپادها قابلیت تنظیم خودکار الگوریتم‌های پیش‌فرض را دارند تا بتوانند بعد از هر پرواز دقیق‌تر از بار قبل حرکت کنند.

بالا